Kapłaństwo

kaplanstwo

Jezus wszedł na górę i przywołał do siebie tych, których sam chciał, a oni przyszli do Niego. I ustanowił Dwunastu, aby Mu towarzyszyli, by mógł wysyłać ich na głoszenie nauki i by mieli władzę wypędzać złe duchy.
(Mk 3, 13 – 15)

ZNACZENIE SAKRAMENTU

[Prezbiterzy] na mocy sakramentu kapłaństwa, na podobieństwo Chrystusa, Najwyższego i Wiekuistego Kapłana, swoją świętą misję sprawują zwłaszcza w Uczcie eucharystycznej, w której działając w osobie Chrystusa i głosząc Jego misterium, łączą modlitwy wiernych z ofiarą Tego, który jest ich głową, i uobecniają w ofierze Mszy świętej jedyną ofiarę Nowego Testamentu, mianowicie Chrystusa ofiarującego siebie raz jeden Ojcu. (por. Sobór Watykański II, Konstytucja Dogmatyczna o Kościele, 28)


STOPNIE ŚWIĘCEŃ

1. Biskup
Pełnię kapłaństwa posiadają biskupi, którzy jako następcy Apostołów kontynuują ich posłannictwo. Jest to misja, którą sam Jezus wypełniał na ziemi jako Kapłan, Nauczyciel i Pasterz. Następnie powierzył ją wybranym przez siebie Apostołom, a oni – swoim następcom. W ten sposób do dnia dzisiejszego trwa sukcesja apostolska, w której misja kapłańska jest przekazywana kolejnym pokoleniom biskupów.
Biskup posiada więc pełnię władzy kapłańskiej, nauczycielskiej i pasterskiej w swojej diecezji; jednocześnie pozostaje w jedności z papieżem i pozostałymi biskupami, tworząc kolegium biskupie odpowiedzialne za uświęcanie, nauczanie i prowadzenie Ludu Bożego na całym świecie.

2. Prezbiter
Prezbiterzy (księża) są pomocnikami i współpracownikami biskupów. Ich posługa dokonuje się zawsze w jedności z biskupem i w posłuszeństwie biskupowi. Są kapłanami, ale nie mają pełni władzy kapłańskiej. Np. nie mogą wyświęcać innych prezbiterów ani biskupów.

3. Diakon
Diakoni nie są kapłanami, ale pomocnikami kapłanów i zaliczają się do stanu duchownego. Przez łaskę sakramentu święceń uczestniczą w posłudze sakramentalnej i duszpasterskiej. Mogą między innymi udzielać chrztu, błogosławić związki małżeńskie i głosić Słowo Boże w zgromadzeniu liturgicznym.


JAK ZOSTAĆ KSIĘDZEM

Kapłanami i diakonami mogą zostać tylko mężczyźni, którzy otrzymali powołanie od Boga. Miejscem dla tych, którzy usłyszeli głos powołania w swoim sercu jest seminarium duchowne.

Wszelkie informacje dla kandydatów do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej można znaleźć tutaj:

wsd-logo