Funkcjonowanie parafii w czasie stanu epidemicznego

[aktualizacja na dzień 25.03.2020]

Po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce bp Romuald Kamiński 13.03 wydał dekret, regulujący funkcjonowanie parafii w naszej diecezji w tej sytuacji. Natomiast w związku nowymi zasadami bezpieczeństwa ogłoszonymi 24.03 ksiądz biskup podał aktualne wytyczne w specjalnym komunikacie.

Stosownie do powyższych rozporządzeń:

MSZE ŚWIĘTE
Msze święte w naszym kościele są odprawiane o zwykłych godzinach. W Mszach świętych może uczestniczyć maksymalnie 5 osób (nie licząc księdza), a pierwszeństwo mają osoby, które zamówiły intencję mszalną na dany termin. Dotyczy to zarówno Mszy w dni powszednie, jak i w niedzielę. Wejście na Mszę przez zakrystię.

TRANSMISJE MSZY ŚWIĘTEJ
Zachęcamy do korzystania z telewizyjnych, internetowych i radiowych transmisji Mszy świętej. Pamiętajmy, że nie może to być tylko obejrzenie Mszy. Przyjmujemy wtedy postawę modlitwy, ze czcią słuchamy Słowa Bożego i trwamy w duchowej łączności z miejscem, gdzie sprawowana jest liturgia. Osoby, które są w stanie łaski uświęcającej, mogą połączyć taką formę przeżycia Mszy z przyjęciem Komunii duchowej.
W niedzielę, 29.03 na parafialnym Facebooku będziemy transmitować Msze święte z naszego kościoła o godz. 11:30 i 13:00.

KOŚCIÓŁ OTWARTY
Kościół jest otwarty od poniedziałku do soboty w godzinach 8:00 – 17:00 na potrzeby osobistej modlitwy. Także w tym czasie w kościele może przebywać nie więcej niż 5 osób jednocześnie.

ADORACJA
Nie ma wystawienia Najświętszego Sakramentu.

SPOWIEDŹ
Nie ma możliwości spowiedzi podczas Mszy świętych. Do spowiedzi można przystąpić od poniedziałku do soboty w godzinach 16:00 – 17:00. Spowiedź odbywa się poza konfesjonałami: w kościele, w zakrystii lub na zewnątrz kościoła.

ŁĄCZNOŚĆ W MODLITWIE
Codziennie wieczorem, o godz. 20:30 w kościołach naszej diecezji księża odmawiają Różaniec w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia. Wszyscy wierni są zaproszeni, aby włączać się w tę modlitwę odmawiając Różaniec o tej samej porze w domach.

Niech ten trudny czas stanie się dla nas okazją do pogłębionego zawierzenia Opatrzności Bożej oraz do okazywania sobie nawzajem życzliwości i wsparcia. Pamiętajmy szczególnie o osobach starszych i samotnych.


Modlitwa o zatrzymanie koronawirusa i o zdrowie dla zakażonych

Ojcze nasz, pełni ufności prosimy Ciebie, aby koronawirus z Wuhan nie siał więcej zniszczeń i aby udało się jak najszybciej opanować epidemię. Prosimy, abyś przywrócił zdrowie zakażonym i pokój miejscom, do których koronawirus już dotarł. Przyjmij tych, którzy zmarli na skutek tej choroby, pociesz ich rodziny. Wspieraj i chroń personel medyczny zwalczający wirus, inspiruj i błogosław tym, którzy starają się opanować sytuację.
Panie Jezu, lekarzu naszych dusz i ciał, czujemy się bezradni w tej sytuacji ogólnoświatowego zagrożenia, ale ufamy Tobie, udziel nam pokoju i zdrowia. Matko Boża, chroń nas i opiekuj się nami, prowadź nas w miłości do Twojego Syna, Jezusa. Amen.